15 numer Przestrzeni Pogranicza

Widok z okna jaki jest, każdy widzi. Każdy ma swój. Każdy ma swoje okno, jeśli ma szczęście, i  swoje widoki. A jednak czasami, a nawet częściej niż czasami, zdarza się tak, że każdy widzi podobnie — i to nie przez podobieństwo, ani pokrewieństwo, a przez |?|\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\de (tu weszła mi w słowo nasza kotka, która przespacerowała się po klawiaturze w drodze do swej ulubionej kryjówki pełnej ciepłych koców i kocich snów – szafy). Właśnie, przez co? Nie wiemy. Jak wtedy gdy w dwu zupełnie różnych pracach, pisanych w tym samym czasie, przez różnych autorów, na dwu końcach światów, znajdujemy te same kredki.

Jak u  Cypriana Bukaja w WIDOKU Z OKNA: „Czasami jednak mam ochotę samemu wziąć kredki i przemalować zaokienną kolorowankę, ale… albo mi się nie chce, albo brakuje takich kolorów, które wydają mi się naówczas potrzebne i wtedy znów zostaje tylko ta czarna.” i Adrianny Iwanejko w OKNACH ZWIERCIADŁACH DOMU: „opowieść o domu zbudowanym po wojnie tuż obok starego, też powojennego i jeszcze starszego, spalonego w czasie o którym nie chce się mówić, a samo się mówi na Grzędzie, z papierów znalezionych na strychu i dziecięcych kredek Bambino”.

Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że istnieją takie kredki, które należą do tej samej przestrzeni, do przestrzeni Pogranicza i za każdym razem trafiają do rąk ludzi, którzy ją malują i piszą.

W czerwcowym, zielono-czerwonym numerze malują i piszą: Renata Ferenc-Pupek: LUDZKA TWARZ ZAWAŁYLA, Bogusław Pupiec: DZIAŁY GRABOWIECKIE, Agnieszka Piela: TAM GDZIE CISZA KRZYCZY, Paweł Koda: MYCÓW, Dorota Grzymała: ANTONI, Katarzyna Makieła-Organisty: CO MOŻNA, URATOWANE, Henryk Szkutnik: ROZTOCZAŃSKIE BIAŁE KRUKI, Katarzyna Chochowska: Z PAMIĘTNIKA DEVJATYRSKIEJ DROGI, Marta Krawczyk: MŁYN W UHNOWIE/МЛИН В УГНОВІ, Philippe Gombart: PRZYSTANEK RACHANIE, Kacper Zub: MOJA ARKADIA – RZECZ O KOMBINACIE PAŃSTWOWYCH GOSPODARSTW ROLNYCH W PRZEWODOWIE, Paweł Sawka: PRZEWODÓW SZARY, Piotr Jucha: LATEM JADĘ NA POŁUDNIE, Kamila Niemczuk: KRYTYKI I POLEMIKI, CZ.I KRYTYKA GRZĘDOCENTRYZMU, polemizują: Daniel Sabaciński i Robert Gmiterek, ROZMOWA NA POGRANICZU, Paweł Niedźwiedź: ANI SŁOWA O… KRYŁOWIE, Patrycja Maczyńska: POŁUDNICA ZE ŚWIĄTYNI SŁOŃCA, Sławomir Litkowiec: OBRAZ KRÓTKI, PICIA NA POGRANICZU WÓDKI, Tomasz Michalski: WĘDROWNY ZAKŁAD PORTRETOWY: GRAJMY PANU NA FLET(NI), Monika Belka: Z MIASTA NA WIEŚ, CZYLI PERYPETIE BELKI NA ROZTOCZU WIELKIM: OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, CZYLI TAJEMNICA DZIEWIĘCIERSKIEJ MARYI, Cyprian Bukaj: RAMOLIKI.

Zapraszam też innych piszących i malujących na wrzesień; chodźcie – malujcie nasz świat.

 

Redaktor naczelny

Robert Gmiterek

Paweł Sawka – Przewodów Zielony
Adrianna Iwanejko- Ilustracja
Philippe Gombart – Przystanek Rachanie