Nowi autorzy

ANDRZEJ STANISŁAW ADAMCZUK – emerytowany, ale ciągle jeszcze żywy (55 lat pracy zawodowej) inżynier budownictwa lądowego, projektant konstrukcji budowlanych. Autor konstrukcji kilkudziesięciu SE 110kV w całej Polsce i kilkunastu konstrukcji kościołów m. in. kościoła pw. św. Piotra w Krośnie, konstrukcji nowych pawilonów Muzeum Nafty w Bóbrce k/Krosna i wielu budynków mieszkalnych i innych budowli.

RENKA FERENC (RENATA FERENC-PUPEK) – lubaczowianka, instruktor przewodnictwa i przewodnik beskidzki, fizjoterapeuta, oligofrenopedagog z wpisaną w krwiobieg miłością do Roztocza oraz dawnych Kresów Wschodnich; zatrzymane pod powiekami obrazy coraz częściej przenosi w obszar wymiernej fotografii; najlepiej czuje się w pachnącej kadzidłem przestrzeni cerkwi i klimacie sztuki sepulkralnej.

TOMASZ MIELNIK – mieszkaniec Lubaczowa, od najmłodszych lat fotografuje swoje miasto i najważniejsze wydarzenia w okolicy. Jest jednym z pierwszych fotografów w Polsce, który zaczął wykorzystywać aparat do tworzenia wirtualnych wycieczek przez panoramy sferyczne. Dzięki ich publikacji w internecie oraz na portalach VR osoby z całego świata mogą przenieść się w najbardziej dzikie zakątki Roztocza Wschodniego bez wychodzenia z domu. Swoje umiejętności wykorzystał również do sklejenia zdjęć z łazika marsjańskiego, dzięki czemu powstały wirtualne panoramy – wycieczki po Marsie. Szczególnie chętnie fotografuje architekturę drewnianą. Na Facebooku prowadzi profil Lubaczów 360.pl

OWAIN – fotograf amator, z zawodu prawnik. Szwędacz, miłośnik fotografii slow i starych, manualnych obiektywów. Rodowity rzeszowianin, ostatnio sercem związany z Zamościem i z Roztoczem.

AGNIESZKA PIELA – dziennikarz Polskiego Radia Lublin. Lubię ludzi. Od lat wsłuchuję się w ich historie i notuję w pamięci ludzkie wspomnienia. Próbuję ocalać pamięć o ludziach i miejscach, których już nie ma… Najpierw na kartach kwartalnika IGŁA – Informatora Gminy Łabunie, potem na łamach Kroniki Tygodnia, czasami Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego. Od ponad dwóch lat w moim ulubionym Radiu Lublin celebruję każde spotkanie z Wami. Sama noszę w sobie wiele nieopowiedzianych i nienapisanych historii…”

KATARZYNA SACHAJKO – urodziłam się w 09.03.1977 w Tomaszowie Lubelskim. Pracuję w szkole jako nauczyciel matematyki. Mieszkam i pracuję od kilku lat w Zamościu, ale sercem jestem cały czas na Roztoczu. W wolnych chwilach lubię podróżować, zwiedzać okolice i oczywiście robić zdjęcia. Najbardziej lubię fotografię krajobrazową i przyrodniczą, w szczególności Roztocza i polskich gór. Ale interesuje mnie również fotografia reporterska i architektury. Fotografować zaczęłam w 2010 roku. W 2016 zostałam przyjęta do Zamojskiej Grupy Fotograficznej i Stowarzyszenia Kultura dla Zamościa. Od tego czasu brałam udział w ponad 40 wystawach zbiorowych, pokonkursowych i poplenerowych. Staram się czynnie uczestniczyć w pracach grupy takich jak: organizacja wystaw, plenery czy spotkania szkoleniowe i warsztaty. Jestem również autorką dwóch wystaw indywidualnych, pt Lizbona i Andaluzja. W 2020 zostałam członkiem nadzwyczajnym, a w listopadzie 2022 członkiem zwyczajnym Fotoklubu RP. Fotografia jest dla mnie sposobem uwieczniania piękna otaczającego świata i niezapomnianych chwil.

AGNIESZKA SZTAJER – urodzona już po upadku komunizmu, ale jeszcze przed Balcerowiczem. Za mojej pamięci wschód składał się już zatem głównie z reliktów: pustych PGR – ów, ruin dworskich i podworskich parków, i wciąż wyludniających się wsi położonych między Wisłą a Bugiem. W jakiś sposób te eklektyczne fragmenty różnych rzeczywistości powiązane trytytkami pustki przemówiły dla mnie tak mocno, że poza zarabianiem na życie (pokłosie studiowanej kiedyś obcej filologii) przemierzam ten wschód, starając się ustalić w nim swoje miejsce (to już bardziej przydaje się filozofia). W przewidywalnej przyszłości nie zamierzam robić nic innego.

*

JACEK BAZAK (Jarosław) – absolwent historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Regionalista, kolekcjoner, pasjonat Roztocza i turystyki. Prowadzi stronę Polska południowo-wschodnia Podkarpacie i Lubelszczyzna na Facebooku.

MONIKA BELKA – ukrainistka, tłumacz przysięgły. Ciałem w Lublinie, sercem na Roztoczu.

SEBASTIAN BIRONT – genealog z Warmii i Mazur, potomek ludzi ludzi przesiedlonych z Górzanki, Ulucza, Bereźnicy Wyżnej, Waręża, Łubowa i Chorobrowa. Lubiący fotografie, latanie dronem, narty, tenis stołowy, podróże, Ukrainę oraz odkrywanie nowych miejsc gdzie mieszkali jego przodkowie.

ANDRZEJ BOŁDANIUK – niektórzy o nim mówią: fotograf. Różni mawiają: piechur – uważa to za miłe i zobowiązujące. Kiedyś usłyszał: jesteś moim guru w kombinacji światłem – i wciąż to obchodzi. Z przyziemnymi myślami, potyka się o zapachy, wkręca się na ujęciach, kadruje cierpliwiej, uczy się w słowa i gesty, rozciekawiony patrzy przez ludzi. O proweniencji, gdzie śpiewnie mówi się o sobie: był, zrobił, poszedł. Z zaczynu: Barbie, Bombykolu, Feromonu i pachnącego kina AromaRama, Majonezu Kieleckiego – chyba nie pasztet…, podrostek z trzewi Gazowni Warszawskiej. Rozentuzjazmowany w Roztoczańskich Druhnach, Druhach i okruchach, cichy wielbiciel ruderalności, niecertyfikowany eksplorator Odolan, pokorniejąc rozgląda się bliżej, doświadcza nogami. Pozostaje w zapachowym pokłonie Odolańskiej Róży.

RENATA BONDOS – w Lublinie baśni nie ma, przemierza więc realność i kawałek nieba nad sobą wystarczający do życia.

CYPRIAN BUKAJ (właśc. Piotr Piela) – nauczyciel, bibliotekarz, autor tekstów przeróżnych, legitymowany członek Polskiej Partii Dobrego Humoru, fotoamator, kolekcjoner chwil ulotnych, bibliofil, fan Toma Waitsa. Od 2014 roku dzierży Gwiazdę Szeryfa Praw Dziecka UNICEF – nadaną mu przez młodzież z Gimnazjum w Łabuniach. Obecnie pracownik Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu.

GRZEGORZ CIEĆKA – regionalista, kolekcjoner, drzeworytnik, autor artykułów prasowych i publikacji poświęconych sztuce ludowej Roztocza. Dwukrotny stypendysta MKiDN z zakresu inwentaryzacji kamieniarki bruśnieńskiej. Twórca stron internetowych: Kamienne Krzyże Bruśnieńskie i Drzeworyt Płazowski. Obecnie najwięcej uwagi poświęca historii garcarstwa dziewięcierskiego i szklarstwu ze Starej Huty koło Narola.

ALEKSANDRA DANIELAK – łodzianka. Zajmuje się fotografowaniem ludzi i krajobrazów. Roztocze fotografuje od 2009 roku. Miłośniczka przyrody, dawnej architektury, zabytków, staroci, przemijających światów, czyli wszystkiego, co można znaleźć na Roztoczu. Pasjonuje się zatrzymywaniem w kadrze ich niepowtarzalnego piękna. Od wielu lat przyjeżdża z Łodzi fotografować cerkwie, krzyże i odludne uroczyska.

NATALIA DEMBICKA – nauczycielka języka angielskiego. Mieszka i uczy w Tomaszowie Lubelskim.

ROBERT GMITEREK – poeta, pisarz, amator fotografii, kronikarz czasu utraconego. Autor tryptyku roztoczańskiego: „Sen na Kniaziach”, Oikoumene. Na Roztoczu świata” i „Na Roztoczu- przewodnik metaforyczny”

RYSZARD GOŁĘBIOWSKI – rocznik 56, emeryt, pasjonat fotografii od najmłodszych lat. Lubi podróże i dobre książki. Kocham Roztocze. Autor kilku wystaw fotograficznych i uczestnik kilku wspólnych, ( Warszawa, Lublin, Włodawa, Opole Lubelskie, Zamość). Członek LtF-u.

PHILIPPE GOMBART – Francuz związany z Polską od prawie 50 lat. Na Roztoczu mieszka od 2018. Emerytowany nauczyciel plastyki w liceum, wielki miłośnik fotografii, zwłaszcza czarno-białej.

NATALIA GÓRSKA – z natury Hobbit (podróżuje rzadko, acz intensywnie). Z pasji i zawodu fotograf i grafik. Z pochodzenia Pomorzanka, z zamieszkania Wielkopolanka, zakochana w Roztoczu i Pograniczu. Tropicielka regionalnych krajobrazów kulturowych w słowie i w obrazie.

KONRAD GROCHECKI – archeolog, historyk, muzealnik, pracuje w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Uważa, że najlepsze wykopaliska są na Roztoczu. Co wygrzebie to przeczyta. Pisze wiersze.

HALYNA HUBENI – nauczycielka historii z liceum w Uhnowie. Autorka książki pt. „ Uhnów, najmniejsze miasto Ukrainy.”

KATARZYNA JANECZKO – zamościanka urodzona w Lublinie. Artysta plastyk, specjalizacja – snycerstwo. Pasjonatka i amatorka fotografii oraz kulinariów. Interesuje się tym, co było a, czego już nie ma.

JERZY KIJ – mieszka w Tomaszowie Lubelskim. Przez wiele lat pracował w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

PAWEŁ KODA – urodził się w 1974 r. w Białymstoku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Od 1991 roku zajmuje się rysunkiem, grafiką użytkową i publicystyką. Od ponad dwóch dekad prowadzi działalność popularyzatorską, podejmując ważkie problemy ochrony zabytków w północno-wschodnim regionie Polski. W latach 1992-93 prowadził ramówkę w Kurierze Porannym pod hasłem „Zabytków Czar” obrazując dawną i współczesną architekturę Podlasia. Autor wielu wystaw. Jest członkiem Białostockiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

ANNA KRZYSZYCHA – nauczycielka geografii i informatyki w Szkole Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej.

MARIUSZ LEWKO – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej.

SŁAWOMIR LITKOWIEC – absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pasjonat historii lokalnej, który swoją pasją próbuje zarazić innych, głównie poprzez media społecznościowe. Związany z Grzędą Sokalską i Równiną Bełską.

PATI MACZYŃSKA, (Patrycja Anna Maczyńska) – z pochodzenia świdniczanka, sercem zakotwiczona na Roztoczu. Autorka powieści beletrystycznych, artykułów prasowych oraz baśni dla dzieci. Twórczyni sztuk wizualnych.

ALINA MAKAROVA – studentka konserwacji i restauracji dzieł sztuki na ASP w Warszawie. Ukończyła Ilustrację na Edinburgh College of Art. Gdańszczanka. Z pochodzenia trochę ze Lwowa, a trochę z bojkowskiej Wetliny. Pasjonatka sztuki, etnografii, przyrody, tańca orientalnego i po trosze wszystkiego. Sercem związana z pograniczem.

JANUSZ MAZUR – absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracownik Muzeum Kresów w Lubaczowie (dział Etnografii i Budownictwa Drewnianego). Zajmuje się badaniem kultury materialnej, sztuki ludowej, architektury i budownictwa drewnianego powiatu lubaczowskiego, jako elementu dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Komisarz wystaw muzealnych, członek zespołu redakcyjnego „Rocznika Lubaczowskiego” i magazynu kulturalnego „Lubaczów”. Autor kilkudziesięciu publikacji i wystaw muzealnych związanych z tematyką dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-ukraińskiego, architektury cerkiewnej, kamieniarstwa bruśnieńskiego, dziejów Radruża, lokalnych, lubaczowskich wątków biografii Jana Sobieskiego.

TOMASZ MICHALSKI – człowiek, który kocha Roztocze, Grzędę Sokalską, dobrą książkę i muzykę. Zna miejsca i czasy, a miejsca i czasy znają jego. Fotografuje je i komentuje. Jest współautorem monumentalnego albumu Roztocze i mistrzem detalu. W wolnych chwilach jest administratorem Roztocza Wschodniego na Facebooku.

BARTŁOMIEJ MIERNIK – pedagog teatru, reżyser, fundator Fundacji Banina, założyciel Zamojskiego Studia Teatralnego. Pochodzi ze Zwierzyńca.

PAWEŁ NIEDŹWIEDŹ – mieszkaniec pogranicza, pochodzi z Roztocza i Grzędy Sokalskiej. Pasjonat przeszłości i teraźniejszości. Amator fotografii i pszczelarz z powołania. W obiektywie aparatu zatrzymuje pędzący czas.

MICHAŁ PATYK – architekt IARP LB-0077, mieszkaniec Zwierzyńca.

MARZENA MARIOLA PODKOŚCIELNA – urodzona na ziemi zamojskiej. Mieszka i pracuje na ziemi krasnostawskiej. Poetka, laureatka, jurorka wielu konkursów poetyckich. Publikowała w ogólnopolskich pismach literackich, w Odrze, eleWatorze, Helikpoterze, wydawnictwoj, Kozimrynku. Animatorka i twórca kultury. Nagrodzona I nagrodą w Konkursie Kultura 2018 w powiecie krasnostawskim. Pomysłodawczyni i prowadząca cykl spotkań Anna Kamieńska w moim życiu w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie. Kontynuatorka Krasnostawskiej Nocy Poetów, pomysłodawczyni i współorganizatorka Turnieju Jednego Listu.

ANDRZEJ POPOWICZ – architekt, urbanista, absolwent Politechniki Gdańskiej. Koszalinianin, potomek przesiedlonych w ramach Akcji Wisła z powiatu leskiego.

BOGUSŁAW PUPIEC – fotograf pochodzący z Zamościa. Niezrównany pejzażysta. Piewca piękna Doliny Łabuńki i całego Roztocza.

KRZYSZTOF RADZIEJEWSKI – regionalista. Ur. w Zamościu, (1948) pochodzi z tamtejszego Majdanu, absolwent I LO i KUL (historia). Pracował m. in. w Oddziale Wojewódzkim Caritas (dyrektor), później w Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie. Był też dziennikarzem Kroniki Tygodnia (1997 – 2000). Autor kilkunastu artykułów dotyczących historii Zamościa publikowanych m.in. w Archiwariuszu Zamojskim, współautor historii piłki nożnej na Zamojszczyźnie (Zamojszczyzna między bramkami), wyd. 1990. Opracował wspomnienia Konrada Lipczyńskiego, ziemianina z majątku Bortatycze k. Zamościa (Z moich wspomnień, wyd. Zamość 2020). Fotograf zamojskiej awifauny (internet), zwłaszcza Doliny Górnej Łabuńki.

ANNA ROCI-GMITEREK – roztoczańska wędrowniczka i czytelniczka, działaczka społeczna, miłośniczka ludzi, zwierząt i przyrody. Pasjonatka makrofotografii. Prezes Lubyckiego Stowarzyszenia regionalnego.

EDWARD SŁONIEWSKI – zasłużony przewodnik PTTK od 1980 r. Wieloletni prezes ZO PTTK w Zamościu. Autor wydawnictw – przewodników po Zamościu, Roztoczu oraz roztoczańskich legendach, autor opracowań krajoznawczych, map turystycznych, znakarz szlaków nizinnych, pieszych i rowerowych. Dzięki jego inicjatywie powstała sieć szlaków pieszych i rowerowych na terenie Roztocza Wschodniego.

DARIUSZ SŁUPSKI – z zawodu i zamiłowania leśnik. Przewodnik PTTK po Zamościu i Roztoczu. Pasjonat pieszych wędrówek po Roztoczu i nie tylko. Amator fotografii. Zainteresowania: historia regionu i przyroda

TOMASZ STELMASKI – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace prezentowane były na prestiżowej wystawie Coming Out – najlepsze dyplomy ASP 2020 oraz na wielu innych wystawach w całej Polsce. Zajmuje go grafika i fotografia oraz pogranicza.

PAWEŁ SOKALSKI – inżynier, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, regionalista, pasjonat fotografii i powolnego dreptania po Roztoczu, głównie w obszarze fortyfikacji, tzw. Linii Mołotowa oraz cmentarzy I wojny światowej na Roztoczu i Sokalszczyźnie. Autor bloga www.fotoroztocze.wordpress.com.

ELŻBIETA SOKOŁOWSKA– redaktorka i korektorka tekstów, ekspertka self-publishingu, współautorka „Napisz i wydaj” – pierwszej w Polsce publikacji dla autorów niezależnych; na stałe współpracuje z „Kwartalnikiem Literackim WYSPA” oraz kwartalnikiem „Bardziej KOCHANI”; dużo czyta, fotografuje i spaceruje; kolekcjonuje przeżycia i bezczelnie cieszy się życiem. www.korektelka.pl Facebook, Instagram: @korektelka

KATARZYNA SOLUCH – nauczycielka, pasjonatka Roztocza, fotografka amatorka.

ROBERT STECZKIEWICZ – nauczyciel geografii, absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie, miłośnik przyrody, muzyki, sportu i fotografii.

MAŁGORZATA SZEPELAK – urodziła się na malowniczym Roztoczu. W 2019 roku ukazała się jej książka łącząca poezję i prozę „Kufer cedru pełen”. Laureatka wielu konkursów literackich. Współautorka kilku antologii poetyckich. Prowadzi stronę autorską na swoim fanpage „Małgorzata Szepelak – Boadicea”. Dwie krainy: urocze Roztocze i magiczne Bieszczady są niewyczerpanym źródłem jej literackiej weny.

JAKUB SZLUKIER – fotograf rzeczy ulotnych i polskiego Wschodu. Kiedyś fotograf przyrody w ZPFP . Dziś fotografuje to, co zachwyca i urzeka a zawodowo ludzkie wnętrze w czerni i bieli.

MAŁGORZATA SZLUKIER – łodzianka, zodiakalna Waga. Debiut poetycki w roku 1993 pt. „Skinienie bram”, wydawca: Stowarzyszenie Literackie K.K. Baczyńskiego. Autorka sześciu tomów poetyckich: „ Deszcz pachnący poziomkami”, „ Łódź usiana iskrami śpiących gwiazd”, „ Kamienny most”, „ Jestem jak Akteon”. Ostatni, „Lasu czarowanie” został wydany w 2013 roku przez Bałucki Ośrodek Kultury RONDO. Pisze mitologicznie, muzycznie i z przymrużeniem oka.

DOROTA SZULARZ – bibliotekarz w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Narolu. Praca jest jej pasją. Może tu spełniać marzenia o integracji lokalnej społeczności poprzez różnorodne działania kulturalne. Lubi dobrą książkę i interesujący film. Uwielbia wnuczkę Maję i robótki ręczne. Z wykształcenia jest instruktorem-reżyserem teatrów amatorskich. Współuczestniczyła w powołaniu do życia narolskiego Teatru Amatorskiego Florianum, gdzie jest jednym z reżyserów.

AGNIESZKA SZYKUŁA-ŻYGAWSKA – historyk sztuki, plastyk, doktor nauk humanistycznych KUL, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie, redaguje gminny kwartalnik „U źródła”.

OLGA WITEK-KOSTYK – urodzona w 1989 roku na Pomorzu. Z wykształcenia kulturoznawczyni ze specjalizacją w obszarze stosunków etnicznych i migracji międzynarodowych, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowanie pograniczem i etnicznością zakorzenili w niej dziadkowie, do 1947 żyjący na Roztoczu i Nadsaniu w ukraińskich społecznościach. Prywatnie zagorzała czytelniczka reportaży i kryminałów. Wielka fanka czarnej kawy.

PIOTR ZUBOWSKI – absolwent historii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonat dziejów i kultury Kresów dawnej Rzeczypospolitej, sztuki sepulkralnej oraz architektury cerkiewnej, autor i współautor publikacji poświęconych społecznemu funkcjonowaniu dziedzictwa kulturowego oraz relacjom polsko-ukraińskim. Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. Kierownik i uczestnik krajowych i międzynarodowych projektów naukowych, kulturalnych i wystawienniczych. Redaktor merytoryczny we „Wrocławskim Roczniku Historii Mówionej”.